Na CISCE u Pekingu srpski izlagači iz prehrane, logistike i inovacija održali sastanke s Walmart China, COFCO, GTT i predstavnicima provincije Hajnan
Na četvrtom Kineskom međunarodnom sajmu lanaca snabdevanja (CISCE), koji je danas otvoren u Pekingu, predstavljeno je 11 srpskih kompanija iz sektora prehrambene industrije, robe široke potrošnje, logistike, transporta, visokih tehnologija, veštačke inteligencije i inovacija. Cilj učešća je unapređenje izvoza domaćih proizvoda, jačanje pozicioniranja na tržištu Kine i otvaranje mogućnosti za nove investicije i partnerstva. Nacionalni paviljon Srbije na sajmu obišli su ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Delegacija Srbije je tokom dana organizovala niz bilateralnih sastanaka sa predstavnicima vodećih kineskih kompanija i institucija, uključujući Walmart China, COFCO, GTT kao i zvaničnike provincije Hajnan. Ovi susreti su usmereni na jačanje ekonomske saradnje i istraživanje mogućnosti za plasman srpskih proizvoda na veliko kinesko tržište, ali i za privlačenje investicija iz Kine u srpsku privredu.
Sajam CISCE predstavlja jednu od najznačajnijih platformi za umrežavanje i promociju u oblasti lanaca snabdevanja u Aziji, okupljajući vodeće svetske i regionalne kompanije iz oblasti poljoprivrede, prehrambene industrije, logistike, inovacija i visokih tehnologija. Srpske kompanije su kroz izlaganje u okviru nacionalnog paviljona predstavile svoje proizvode i usluge potencijalnim kineskim partnerima iz industrije trgovine, distribucije i transporta.
Ministarka Lazarević i predsednik Čadež su tokom obilaska paviljona naglasili značaj prisustva domaćih firmi na ovakvim međunarodnim manifestacijama za pozicioniranje Srbije na tržištu Azije i privlačenje investicija.
Sektor prehrambene industrije i robe široke potrošnje iz Srbije posebno je prepoznat kao perspektivan za izvoz, dok su inovativne firme iz oblasti veštačke inteligencije i visokih tehnologija izazvale interesovanje kineskih partnera za saradnju u segmentu digitalizacije logističkih procesa i unapređenja lanca snabdevanja.
Očekuje se da će sastanci održani na CISCE doprineti uspostavljanju novih poslovnih odnosa, povećanju izvoza i razvoju zajedničkih projekata između srpskih i kineskih kompanija, što je u skladu sa strategijom Srbije za proširenje prisustva na azijskom tržištu. Sajam u Pekingu trajaće narednih nekoliko dana, tokom kojih će nacionalni paviljon Srbije biti otvoren za sve zainteresovane posetioce i partnere.